Kaj so oligoelementi?
Začetki oligoterapije segajo v leto 1894, ko je francoski zdravnik Gabriel Bernard prvi odkril, da sledi določenih elementov (angleško trace-elements) v našem organizmu igrajo bistveno vlogo pri presnovnih funkcijah. Grško OLIGOS pomeni malo, torej so oligoelementi prisotni v vseh živih bitjih v zelo majhnih količinah.
Nekateri oligoelementi: mangan, baker, srebro, zlato, cink, litij, nikelj, kobalt itd. Čeprav so v našem telesu prisotni v zelo majhnih količinah, pride ob njihovem pomanjkanju do napak v presnovi, v endokrinem in nevrovegetativnem sistemu itd.,.
Glede na njihovo pomembno funkcijo so jih nekateri raziskovalci poimenovali tudi ANORGANSKI VITAMINI. Zdravila pridejo v telo in jih organi tudi izločijo, oligoelementi pa vstopijo v tkiva in tam vzpostavijo harmonijo ter pomagajo telesu, da vzdržuje HOMEOSTAZO.
Njihovo delovanje
So KATALIZATORJI bioloških funkcij v organizmu. To pomeni, da skrbijo za razkrajanje = določena kemijska reakcija se hitreje razvije zaradi določene snovi, ki sodeluje. Ta snov se med procesom ne izniči ali spremeni.
V našem teselesu so to ENCIMI in za svoje parvo delovanje potrebujejo pomoč oligoelementov. Npr. z njihovim delovanjem se 1000 x poveča hitrost kemijske reakcije in tako naše telo porabi bistveno manj energije.
Oligoelementi izboljšajo terapevtski učinek zdravil in preprečujejo, da bi se določeno bolezensko stanje sprevrglo v kronično. Lajšajo tista klinična stanja, ki jih uradna medicina ne zna klasificirati in krepijo imunski sistem. Veliko študij je pokazalo presenetljive rezultate pri patogenih obolenjih tako med terapijo kot preventivno.
Brez oligoelementov do določenih reakcij sploh ne more priti ali pa telo zanje porabi veliko več časa in energije. Na primer do razgradnje mesnih beljakovin pride pri 38 stopinjah Celzija s pomočjo klorovodikove kisline, ki je sestavina želodčne kisline, v 2000 urah! Če pa pri tem procesu sodeluje ENCIN PEPSIN, ki ga tvori naše telo se beljakovine razgradijo v le dveh urah. Količine pepsina se lahko z leti zmanjšujejo, še posebej pri oslabljenem delovanju želodca. Oligoelementi, ki jih uživamo, nam pomagajo te kemijske reakcije obnoviti na zdrav nivo. Kadar je delovanje encimov slabo, naša hrana v želodcu namreč gnije, z njeno razgradnjo pa telo porabi veliko energije, zakar posledično čutimo pretirano utrujenost.
Kako jih uporabljamo?
Oligoelemente jemljemo ob bolečinah v grlu, gripi, bronhitisu, vnetju sinusov, alergijah, aknah, psoriazi itd. Njihovo delovanje občutimo takoj.
Primerne oglioelemente vam bo priporočil izkušen naturopraktik, ki vas bo predhodno pregledal (mineralogram) in predvidel vaš morfoloških tip glede na tradicionalno kitajsko medicino. Oligoterapija traja približno 20 dni in je lahko podpora določenim naturopatskim zdravljenjem in zdravljenjem uradne medicine.
Kakšne so moje izkušnje?
Ker smo trenutno po tradicionalni kitajski medicini v obdobju organa JETRA sama dodajam prehranko dopolnilo FITODrena E. To spodbuja prečiščevalne funkcije telesa in pravilno delovanje jeter. Prehranjujem se z hrano, ki jetra energisko krepi in pozkušam ne jesti hrano, ki jetra energijsko peša.
Ker sem po kitajski morfologiji tudi pljučni tip, dodajam oligoelemente za pljuča.
Zraven delam še dvo mesečno probiotično kuro z probiotiki, ki vsebujejo mešanico zelo pomebnih dobrih bakterij:
– Saccharomyces boulardii (5 milijard/kapsulo)
– Lactobacillus acidophilus (1,5 milijard/kapsulo)
– Bifidobacterium breve
– Bifidobacterium infantis
– Bifidobacterium longum
Zjutraj na tešče v ustih raztopim Glutaredox, ki je osnovna telesna kemična spojina in življenjskega pomena za vse organe in tkiva. Njegova posebna kemična sestava je nepogrešljiva pri postopkih kontrasta prostih radikalov in za uravnavanje številnih celičnih funkcij, kot so sinteza in popravljanje DNK, sinteza beljakovin, aktivacija in regulacija različnih encimov, pomembnih za življenje samega organizma.
Počutje se hitro še dodatno izboljšuje, posebej zaznavam dogajanje na prebavi in delovanju možganov.
Manja Zupančič Simonič
Certificiran svetovalec za športno prehrano ISSA
Kondicijski in osebni trener DIF
Vir: Erika Brajnik, naturopatinja